HTC HD7, Windows Phone 7 + Mango, 2/2

V mé první části minirecenze jsem popsal základní parametry telefonu HTC HD7 a systému Windows Phone 7. V druhé části se budu věnovat vestavěným aplikacím a funkcím, a zaměřím se také na změny, které přínáší chystaná aktualizace Mango.

SMS a telefonování

Samotným základem každého telefonu je schopnost telefonovat a posílat zprávy – to zde funguje bez problému. U telefonování je výpis hovorů i adresář celkem standardní – nic co by mi chybělo či co zaujalo. U SMS velmi potěší zobrazení historie komunikace s každým člověkem, se kterým si píšete, není třeba dohledávat kdo komu co kdy posílal. Konverzace se řadí podle nejčastěji kontaktovaných osob a celkově působí dobře. Psaní zpráv funguje v pohodě jak na výšku, tak na šířku přístroje.

Internet, Email a Bing

Internet spolu s přístupem k emailu je druhým stěžejním kamenem systému Windows Phone 7 – k čemu by byl smartphone bez pořádného prohlížeče? Aktuální prohlížeč v telefonu vychází z jádra Internet Exploreru 7 – na dnešní dobu už poněkud zastaralý, ale na většinu webů bez problému vystačí. Ovládání dvěma prsty, roztahování a scrollování se člověku velmi rychle vžije do kůže a během pár minut mu přijde vlastní. Prohlížeč bohužel nezvládá flash, ale to dnes neumí snad žádný smartphone. V testovací aktualizaci Mango je již novější verze prohlížeče založená na jádře Internet Exploreru 9, který podporuje moderní prvky jako HTML5 tagy audio, video a canvas. Dá se říci, že je i o něco rychlejší ve zpracování JavaScriptu, ale na mobilu to lze těžko ocenit, protože brzdným prvkem je nejčastěji rychlost dostupného Internetu. Trochu mi na novější verzi prohlížeče vadí to, že nelze vypnout adresový řádek při zobrazení na šířku, který tak zabírá asi šestinu obrazovky, a stejně tak že správa panelů se přesunula hluboko do nastavení a je defakto nepoužitelná.

Výchozí webový vyhledávač telefonu je Bing – kdykoliv stisknete tlačítko lupy, tak se vám zobrazí stránka s vyhledáváním na Bingu. Osobně mi Bing moc nesedí a používám raději Google, který má u nás jednoznačně lepší výsledky vyhledávání. Je trochu škoda, že výchozí vyhledávač nelze změnit, ale na druhou stranu toto rozhodnutí chápu ze strany Microsoftu.

Hned vedle prohlížeče je další silnou stránkou mobilu přístup k emailům – WP7 má přednastavené profily pro připojení ke schránkám u Gmailu, Yahoo, Hotmailu a Outlooku, aktualizace Mango přináší ještě podporu pro připojení ke službám Facebook, Twitter a LinkedIn. Pro ostatní mailové servery lze zadat ručně nastavení serveru a lze se připojit i na ně (třeba český seznam.cz mi fungoval bez potíží). Samotné přijímání emailů, procházení historie i psaní je tak přirozené a přímočaré, jako psaní SMS – žádná nouzovka jako na většině starých mobilů. Lze si nastavit okamžité přijímání nových emailů, které potom pracuje podobně, jako přijímání SMS. V aktualizaci Mango lze navíc více emailových schránek provázat do jedné, takže není problém pročítat si maily z více adres v jednom seznamu. Také tato aktualizace přináší podporu vláken konverzací v emailech, což je třeba v Gmailu velmi častá a využívaná záležitost.

Kalendář a Lidé

Další silnou stránkou systému je správa kontaktů – narozdíl od běžných telefonů se vám zde kontakty neukládají jen tak do telefonu, ale k určitému účtu, který si nastavíte, typicky k výchozímu LiveID účtu, který zadáváte při prvním spuštění telefonu. Všechny kontakty se vám pak automaticky synchronizují s webem/cloudem a pokud by vám někdo mobil třeba ukradl, stále se k nim dostanete. Právě k ukradení se vztahuje další úžasná funkce – mobil lze pře web Microsoftu na dálku prozvonit, vypátrat, pokud je v dosahu GPS – přijde vám SMS se souřadnicemi, kde se nachází, smazat či uzamknout, že jej nikdo jiný nebude moci používat! Dobré také je, pokud si založíte více mailových účtů, možnost propojení kontaktů mezi vašimi účty – po přijetí emailu se vám tak zobrazí fotografie uživatele, na toho lze kliknout a ihned mu třeba volat, vše je pěkně provázané.

Kalendář je také šikovná funkce, opět provázaná s vašimi účty na Internetu – v mém případě třeba s kalendářem na Gmailu a pracovním kalendářem u druhého emailu, kdykoliv se tedy vyhlásí akce v práci, automaticky se mi dostane včetně připomínky i do mobilu, stejně tak pokud si v mobilu založím nějakou akci, vidím ji i na svém počítačí za pár okamžiků – takhle si představuji funkční synchronizaci. Mango přináší ke kalendáři i jednoduchý integrovaný To-list, který se také hodí, už není třeba aplikace třetích stran.

Hudba, Filmy, Fotky a focení

Nikoho dnes nepřekvapí, že smartphony umí přehrávat hudbu, zobrazovat fotky a i pouštět některé filmy – i mobily se sytémem Windows Phone 7 to umí. Hudbu, fotky a videa lze dostat do mobilu pomocí aplikace Zune, která slouží na počítači zároveň i jako správce zálohování a synchronizace telefonu, a je také místem pro nahrávání aktualizací, pokud zrovna vyjdou. Práce s aplikací Zune je snadná a nahrání několika alb a pár videí do mobilu je otázka několika minut.

K samotnému focení – to je v telefonu řešeno hodně spartánsky – minimum nastavení, jen zapnutí blesku, rozlišení fotky a pár barevných možností. Právě k focení a vůbec kvalitě fotoaparátu mám asi nejvíce výtek u mého telefonu, například před aktualizací Mango nešlo vypnout zvuk uzávěrky při focení a také si aplikace pro focení nepamatovala nastavení, takže bylo třeba pokaždé vypnout blesk, když ho člověk nechtěl. Také nelze nastavit kvalitu komprese fotky, jen rozlišení, výsledkem jsou tak mimořádně hodně komprimované fotky, které nevypadají nijak extra kvalitně.

Mapy, Office, budík, kalkulačka

Windows Phone 7 má zabudované on-demand stahované Bing mapy, které se leckdy hodí. Pomocí GPS navíc vždy víte, kde právě jste. Navigace se zatím bohužel nekoná, ale podle všeho by měla být ve finální verzi Manga možná i na území ČR. Pokud chcete využít jiné mapy, např Google maps, které mají v ČR lepší pokrytí, je třeba si stáhnout extra aplikaci z Marketplace.

Budík a kalkulačka dělají přesně to, co od nich člověk čeká, zde asi není moc co vymýšlet. Snad jen budíků si lze nastavit několik, včetně opakování, ale jako u ostatních smartphonů, pokud se vám mobil vybije, už vás zapnutý budík nevzbudí – toto bohužel všechny moje starší mobily uměly.

Marketplace a Hry

Hlavním rozcestníkem telefonu je bezpochyby Marketplace – obchod, kde si můžete stáhnout libovolné množství aplikací ať už zdarma, či placených do vašeho telefonu. Nabídka aplikací v dnešní době přesahuje nějakých 25 tisíc kousků jak běžných programů, tak i her. Aplikace jsou dostupné všech možných druhů – zábavné hříčky, pomocníci pro práci, různé aplikace pro sledování videí, stahovná aktuálních článků z novin, pro čtení knížek, počítadla km při sportu, zápisníky, novinky ze světa financí, sportu, trendů… prakticky cokoliv. A pak jsou tu samožřejmě i hry – ty mají v mobilu svojí zvláštní kategorii. Hry mohou být buď oficiální Xbox Live hry, nebo běžné. Vyjmenovávat dostupné hry asi nemá moc smysl, najdou se tu závodní, strategické, logické, Angry Birds, Plants & Zombies, Need for Speed a spousty dalších. Jak aplikace, tak hry jsou buď placené, nebo zdarma. Ty placené u nás zatím nejde pořizovat (jen obtížnou cestou přes virtuální kreditku na zahraničním účtě), i z těch zdarma si ale lze nemálo kvalitních aplikací najít.

Nastavení

Samotné možnosti nastavení telefonu jsou celkem stručné – důležité je zde třeba nastavení emailových a dalších účtů, dále připojení k WiFi, zapnutí datových, 3G, Bluetooth přenosů, zapnutí GPS, nastavení jasu, hlasitosti, barvy pozadí, zvuků, vyzvánění a pár dalších věcí, nic vyjímečného.

Novinky v aktualizaci Mango

Letos na podzim vyjde pro všechny telefony se sytémem Windows Phone 7 velká aktualizace pojmenovaná Mango. Podle zpráv má přinést až 500 vylepšení a novinek a dále také češtinu a další jazyky pro všechny přístroje a český Marketplace – možnost nakupovat aplikace z ČR. Stejně tak už pár týdnů je dostupná testovací verze této aktualizce, která je dostupná pro vývojáře a nebo instalovatelná pomocí jedné utility. Cca už dva týdny mám tuto verzi nainstalovanou a mohu říci,  že těch pár novinek, co zde je, už teď stojí za to. Když to vezmu popořadě podle těch nejvýznamnějších – přibyla česká klávesníce – možnost psaní háčků a čárek v mailech a jinde, přibyla podpora vláken a konverzací v emailových schránkách, přibyla možnost propojení více schránek do jedné. Aplikace Lidé nyní umožňuje vytvářert skupiky lidí pro snadnější správu. Přibyla podpora Windows Live Messengeru – je možné si místo SMS posílat zprávy pomocí právě WLM a to zdarma, pokud máte datový paušál. Dále přibyly nové možnosti vyhledávání pomocí Bingu – vyhledávání produktů podle fotky nebo čárového kódu, popřípadně písničky pomocí zachycené nahrávky. Mapy v Mangu mají přinést navigaci, ale ta v Betě dosud není. Mango také přináší dobrou integraci s Facebookem – vedle SMS a WLM přináší i Facebook chat. V kalendáři přibyl To-do list, při focení lze ukládat nastavení, při přehrávání hudby lze lépe najít některá tlačítka a také lze ovládat hudbu snadno ze zamklé obrazovky mobilu. Propojení s Office je nyní propracovanější – třeba už lze vytvářet OneNote dokumenty, což dříve nešlo. Také lze synchronizovat dokumenty se SkyDrive, což je dobrá vlastnost. V neposlední řadě přináší Mango třídění a vyhledávání aplikací podle jména, rozšíření programátorské API o mnoho funkcí a nakonec asi nejdůležitější update – Multitasking.

Absence možnosti přepínat běžící aplikace byla systému Windows Phone 7 asi nejvíce vyčítána i přesto, že to je funkcionalita, která je využívána spíše jen zkušenějšími uživateli. Mango obsahuje již použitelný multitasking, který zobrazí náhledy spuštěných aplikací po přidržení tlačítka Zpět. Je možné se takto vrátit na jednu z pěti posledních spuštěných aplikací do místa, kde skončila. Omezení na posledních 5 aplikací bylo záměrné z výkonnostních důvodů. Osobně jsem to už párkrát využíl – není problém si třeba otevřít psaní SMS, odskočit si na web pro nějakou informaci a vrátit se k rozepsané SMS, vložit údaj a pokračovat dál, to například dříve nešlo. Momentálně je snad jen ten problém, že aktuální aplikace stažitelné přes Marketplace nepodporují rychlé obnovení ze správce aplikací a po otevření se jen obyčejně restartují, multitasking tak v Mango beta funguje jen u vestavěných aplikací podle očekávání.

Závěr

Když Microsoft vstoupil ani ne před rokem na pole smartphonů se svým novým systémem, který se diametrálně lišil od předchozího Windows Mobile 6.5, měl celkem těžkou pozici. Trh byl již nasicen miliony Androidů a iPhonů, a prorazit si cestu znělo jako velmi ambiciozní plán. Letos na podzim po roce na trhu přijde s aktualizací, která z odvážné nové platformy učiní plně konkurenceschopnou větev smartphonů, která si učitě své zájemce najde. Spolu s plánovaným uvedení Windows 8 příští rok jak pro PC, tak i pro tablety lze čekat, že s Microsoftem bude třeba stále počítat. Věřím, že podzimní Mango splní očekávání a už teď se na něj těším, stejně tak konečně na možnost nakupovat aplikace i z ČR a taktéž na možnost aplikace publikovat pro české vývojáře (také už něco malého chystám ;). Osobně jsem už teď s mobilem HTC HD7 spokojen a neměnil bych. Ostatním jej mohu taktéž doporučit zejména díky nyní až dumpingovým cenám těchto strojů. Za polovinu ceny iPhonu či Androidu nyní získáte vybavený smartphone, který se na podzim stane ještě více smart, a to se vyplatí 🙂